Predict the 2005 Oscars

Discussion in 'Community Discussion' started by Doctor Q, Mar 3, 2006.

  1. Doctor Q Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #1
    The Academy Awards (Oscars) telecast will be this Sunday, March 5, at 8pm Eastern and 5pm Pacific on ABC. The host is Jon Stewart. As always, valuable MacRumors bragging rights are up for grabs based on who makes the best prediction of the winners.

    Some people prefer other games to Oscar-guessing, preferring to avoid all the silliness over celebrity gossip, backroom dealing, who's wearing what, etc., but for those of us who are interested in the game, here is this year's contest.

    Previous MacRumors Predict the Oscars contests:
    2004: winners VincentVega and Pittsax
    2003: winners wdlove and Doctor Q
    2002: Doctor Q
    There are 54 nominated movies this year (by coincidence, the same number as last year), with a total of 109 nominations over the 24 Oscar categories. They have not yet added a snowboarding category.

    Here's how to vote:
    • Copy the ballot from this post.
    • Post to this thread and paste in your ballot.
    • Delete all but one line in each category, leaving 1 choice per category (your vote).
    • Click SUBMIT REPLY.
    I will tally the votes on Monday, March 6 and post the results.

    You are welcome to post other discussion about the Oscars too, here or in the previous discussion thread. However, please make it clear which movies you think will win, even if you also comment on which movies should win, so I can tell which you voted for in the contest.

    See also the Bafta Award Winners thread.

    Good luck!

    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Heath Ledger for Brokeback Mountain
    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote
    Best Actor: David Strathairn for Good Night, and Good Luck.
    Best Actor: Terrence Howard for Hustle & Flow
    Best Actor: Joaquin Phoenix for Walk the Line

    Best Actress: Judi Dench for Mrs. Henderson Presents
    Best Actress: Charlize Theron for North Country
    Best Actress: Keira Knightley for Pride & Prejudice
    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica
    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain
    Best Adapted Screenplay: Dan Futterman for Capote
    Best Adapted Screenplay: Jeffrey Caine for The Constant Gardener
    Best Adapted Screenplay: Josh Olson for A History of Violence
    Best Adapted Screenplay: Tony Kushner and Eric Roth for Munich

    Best Animated Feature Film: Hayao Miyazaki for Howl's Moving Castle
    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride
    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Shane Acker for 9
    Best Animated Short Film: Sharon Colman for Badgered
    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation
    Best Animated Short Film: Anthony Lucas for The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello
    Best Animated Short Film: Andrew Jimenez and Mark Andrews for One Man Band

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.
    Best Art Direction: Stuart Craig and Stephenie McMillan for Harry Potter and the Goblet of Fire
    Best Art Direction: Grant Major, Dan Hennah, and Simon Bright for King Kong
    Best Art Direction: John Myhre and Gretchen Rau for Memoirs of a Geisha
    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Pride & Prejudice

    Best Cinematography: Wally Pfister for Batman Begins
    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain
    Best Cinematography: Robert Elswit for Good Night, and Good Luck.
    Best Cinematography: Dion Beebe for Memoirs of a Geisha
    Best Cinematography: Emmanuel Lubezki for The New World

    Best Costume Design: Gabriella Pescucci for Charlie and the Chocolate Factory
    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha
    Best Costume Design: Sandy Powell for Mrs. Henderson Presents
    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice
    Best Costume Design: Arianne Phillips for Walk the Line

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain
    Best Director: Bennett Miller for Capote
    Best Director: Paul Haggis for Crash
    Best Director: George Clooney for Good Night, and Good Luck.
    Best Director: Steven Spielberg for Munich

    Best Documentary Feature: Hubert Sauper for Darwin's Nightmare
    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Jason Kliot for Enron: The Smartest Guys in the Room
    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins
    Best Documentary Feature: Henry-Alex Rubin and Dana Adam Shapiro for Murderball
    Best Documentary Feature: Marshall Curry for Street Fight

    Best Documentary Short Subject: Dan Krauss for The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club
    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda
    Best Documentary Short Subject: Steven Okazaki for The Mushroom Club
    Best Documentary Short Subject: Corinne Marrinan and Eric Simonson for A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin

    Best Film Editing: Mike Hill and Dan Hanley for Cinderella Man
    Best Film Editing: Claire Simpson for The Constant Gardener
    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash
    Best Film Editing: Michael Kahn for Munich
    Best Film Editing: Michael McCusker for Walk the Line

    Best Foreign Language Film: Don't Tell - Italy
    Best Foreign Language Film: Joyeux Noël - France
    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine
    Best Foreign Language Film: Sophie Scholl - The Final Days - Germany
    Best Foreign Language Film: Tsotsi - South Africa

    Best Live Action Short Film: Ulrike Grote for Ausreisser (The Runaway)
    Best Live Action Short Film: Sean Ellis and Lene Bausager for Cashback
    Best Live Action Short Film: Rúnar Rúnarsson and Thor S. Sigurjónsson for The Last Farm
    Best Live Action Short Film: Rob Pearlstein and Pia Clemente for Our Time Is Up
    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Best Makeup: David Leroy Anderson and Lance Anderson for Cinderella Man
    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain
    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Constant Gardener
    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha
    Best Original Score: John Williams for Munich
    Best Original Score: Dario Marianelli for Pride & Prejudice

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash
    Best Original Screenplay: George Clooney and Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.
    Best Original Screenplay: Woody Allen for Match Point
    Best Original Screenplay: Noah Baumbach for The Squid and the Whale
    Best Original Screenplay: Stephen Gaghan for Syriana

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash
    Best Original Song: Jordan Houston, Cedric Coleman, and Paul Beauregard: "It's Hard Out Here for a Pimp" for Hustle & Flow
    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain
    Best Picture: Caroline Baron, William Vince, and Michael Ohoven for Capote
    Best Picture: Paul Haggis and Cathy Schulman for Crash
    Best Picture: Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.
    Best Picture: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg, and Barry Mendel for Munich

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong
    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha
    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Terry Porter, Dean A. Zupancic, and Tony Johnson for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, and Hammond Peek for King Kong
    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline, and John Pritchett for Memoirs of a Geisha
    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line
    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: Jake Gyllenhaal for Brokeback Mountain
    Best Supporting Actor: Paul Giamatti for Cinderella Man
    Best Supporting Actor: Matt Dillon for Crash
    Best Supporting Actor: William Hurt for A History of Violence
    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Michelle Williams for Brokeback Mountain
    Best Supporting Actress: Catherine Keener for Capote
    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener
    Best Supporting Actress: Amy Adams for Junebug
    Best Supporting Actress: Frances McDormand for North Country

    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong
    Best Visual Effects: Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra, and Daniel Sudick for War of the Worlds

    --- end of ballot ---
     
  2. emw macrumors G4

    emw

    Joined:
    Aug 2, 2004
    #2
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Heath Ledger for Brokeback Mountain

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Dan Futterman for Capote

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Anthony Lucas for The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain

    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Don't Tell - Italy

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain

    Best Original Screenplay: George Clooney and Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    --- end of ballot ---

    Best Use of Darts: emw
     
  3. aloofman macrumors 68020

    aloofman

    Joined:
    Dec 17, 2002
    Location:
    Socal
    #3
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation

    Best Art Direction: Grant Major, Dan Hennah, and Simon Bright for King Kong

    Best Cinematography: Robert Elswit for Good Night, and Good Luck.

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine

    Best Live Action Short Film: Rúnar Rúnarsson and Thor S. Sigurjónsson for The Last Farm

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong

    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong


    --- end of ballot ---
     
  4. xli_ne macrumors 6502a

    xli_ne

    Joined:
    Mar 3, 2005
    Location:
    Center of the Nation
    #4
    --- MacRumors Oscar Ballot ---


    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Andrew Jimenez and Mark Andrews for One Man Band

    Best Art Direction: Grant Major, Dan Hennah, and Simon Bright for King Kong

    Best Cinematography: Dion Beebe for Memoirs of a Geisha

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Corinne Marrinan and Eric Simonson for A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Tsotsi - South Africa

    Best Live Action Short Film: Ulrike Grote for Ausreisser (The Runaway)

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: Dario Marianelli for Pride & Prejudice

    Best Original Screenplay: Stephen Gaghan for Syriana

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Caroline Baron, William Vince, and Michael Ohoven for Capote

    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha

    Best Sound Mixing: Terry Porter, Dean A. Zupancic, and Tony Johnson for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Supporting Actor: Jake Gyllenhaal for Brokeback Mountain

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong


    --- end of ballot ---
     
  5. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #5
    My predictions

    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote
    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line
    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain
    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit
    Best Animated Short Film: Anthony Lucas for The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello
    Best Art Direction: John Myhre and Gretchen Rau for Memoirs of a Geisha
    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain
    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice
    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain
    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins
    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda
    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash
    Best Foreign Language Film: Tsotsi - South Africa
    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter
    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain
    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash
    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica
    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain
    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong
    Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, and Hammond Peek for King Kong
    Best Supporting Actor: Paul Giamatti for Cinderella Man
    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener
    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong

    Best Men's Snowboard Cross: Seth Wescott

    --- end of ballot ---


    I'm personally rooting for Memoirs of a Geisha in all its nominated categories: Best Art Direction, Best Cinematography, Best Costume Design, Best Original Score, Best Sound Mixing, and Best Sound Editing.

    And Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit was better than all the Best Picture nominees.
     
  6. Mitthrawnuruodo Moderator emeritus

    Mitthrawnuruodo

    Joined:
    Mar 10, 2004
    Location:
    Bergen, Norway
    #6
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Joaquin Phoenix for Walk the Line

    Best Actress: Judi Dench for Mrs. Henderson Presents

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation

    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Pride & Prejudice

    Best Cinematography: Wally Pfister for Batman Begins

    Best Costume Design: Gabriella Pescucci for Charlie and the Chocolate Factory

    Best Director: Paul Haggis for Crash

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Don't Tell - Italy

    Best Live Action Short Film: Sean Ellis and Lene Bausager for Cashback

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Paul Haggis and Cathy Schulman for Crash

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong

    Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, and Hammond Peek for King Kong

    Best Supporting Actor: Matt Dillon for Crash

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong

    --- end of ballot ---
     
  7. crdean1 macrumors 6502a

    crdean1

    Joined:
    Feb 14, 2005
    Location:
    Texas
    #7
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Joaquin Phoenix for Walk the Line

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride

    Best Animated Short Film: Shane Acker for 9

    Best Art Direction: Stuart Craig and Stephenie McMillan for Harry Potter and the Goblet of Fire

    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain

    Best Costume Design: Arianne Phillips for Walk the Line

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael McCusker for Walk the Line

    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: Dario Marianelli for Pride & Prejudice

    Best Original Screenplay: Stephen Gaghan for Syriana

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong

    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    --- end of ballot ---
     
  8. Clix Pix macrumors demi-goddess

    Clix Pix

    Joined:
    Oct 9, 2005
    Location:
    8 miles from the Apple Store at Tysons (VA)
    #8
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride

    Best Animated Short Film: Andrew Jimenez and Mark Andrews for One Man Band

    Best Art Direction: Stuart Craig and Stephenie McMillan for Harry Potter and the Goblet of Fire

    Best Cinematography: Dion Beebe for Memoirs of a Geisha

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda


    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Tsotsi - South Africa

    Best Live Action Short Film: Rob Pearlstein and Pia Clemente for Our Time Is Up

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica


    Best Picture: Paul Haggis and Cathy Schulman for Crash

    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha

    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line

    Best Supporting Actor: Matt Dillon for Crash

    Best Supporting Actress: Michelle Williams for Brokeback Mountain

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong

    --- end of ballot ---
    __________________
     
  9. atszyman macrumors 68020

    atszyman

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Location:
    The Dallas 'burbs
    #9
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Josh Olson for A History of Violence

    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride

    Best Animated Short Film: Andrew Jimenez and Mark Andrews for One Man Band

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Robert Elswit for Good Night, and Good Luck.

    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice

    Best Director: Steven Spielberg for Munich

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Corinne Marrinan and Eric Simonson for A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin

    Best Film Editing: Michael Kahn for Munich

    Best Foreign Language Film: Sophie Scholl - The Final Days - Germany

    Best Live Action Short Film: Rúnar Rúnarsson and Thor S. Sigurjónsson for The Last Farm

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: John Williams for Munich

    Best Original Screenplay: George Clooney and Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg, and Barry Mendel for Munich

    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha

    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Michelle Williams for Brokeback Mountain

    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    --- end of ballot ---
     
  10. MacNut macrumors Core

    MacNut

    Joined:
    Jan 4, 2002
    Location:
    CT
    #10
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Tony Kushner and Eric Roth for Munich

    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride

    Best Animated Short Film: Shane Acker for 9

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Robert Elswit for Good Night, and Good Luck.

    Best Costume Design: Gabriella Pescucci for Charlie and the Chocolate Factory

    Best Director: Steven Spielberg for Munich

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Corinne Marrinan and Eric Simonson for A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin

    Best Film Editing: Michael Kahn for Munich

    Best Foreign Language Film: Sophie Scholl - The Final Days - Germany

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Paul Haggis and Cathy Schulman for Crash

    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line

    Best Supporting Actor: Paul Giamatti for Cinderella Man

    Best Supporting Actress: Catherine Keener for Capote

    Best Visual Effects: Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra, and Daniel Sudick for War of the Worlds

    --- end of ballot ---
     
  11. treblah macrumors 65816

    treblah

    Joined:
    Oct 28, 2003
    Location:
    29680
    #11
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Tony Kushner and Eric Roth for Munich

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Andrew Jimenez and Mark Andrews for One Man Band

    Best Art Direction: John Myhre and Gretchen Rau for Memoirs of a Geisha

    Best Cinematography: Dion Beebe for Memoirs of a Geisha

    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine

    Best Live Action Short Film: Ulrike Grote for Ausreisser (The Runaway)

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong

    Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, and Hammond Peek for King Kong

    Best Supporting Actor: Paul Giamatti for Cinderella Man

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong
     
  12. Jaffa Cake macrumors Core

    Jaffa Cake

    Joined:
    Aug 1, 2004
    Location:
    The City of Culture, Englandshire
    #12
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Sharon Colman for Badgered

    Best Art Direction: Grant Major, Dan Hennah, and Simon Bright for King Kong

    Best Cinematography: Wally Pfister for Batman Begins

    Best Costume Design: Gabriella Pescucci for Charlie and the Chocolate Factory

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael Kahn for Munich

    Best Foreign Language Film: Tsotsi - South Africa

    Best Live Action Short Film: Sean Ellis and Lene Bausager for Cashback

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Constant Gardener

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline, and John Pritchett for Memoirs of a Geisha

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra, and Daniel Sudick for War of the Worlds

    --- end of ballot ---
     
  13. TEG macrumors 604

    TEG

    Joined:
    Jan 21, 2002
    Location:
    Langley, Washington
    #13
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Joaquin Phoenix for Walk the Line

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Dan Futterman for Capote

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Dion Beebe for Memoirs of a Geisha

    Best Costume Design: Gabriella Pescucci for Charlie and the Chocolate Factory

    Best Director: George Clooney for Good Night, and Good Luck.

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael McCusker for Walk the Line

    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine

    Best Live Action Short Film: Sean Ellis and Lene Bausager for Cashback

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha

    Best Original Screenplay: Stephen Gaghan for Syriana

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.

    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha

    Best Sound Mixing: Terry Porter, Dean A. Zupancic, and Tony Johnson for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Catherine Keener for Capote

    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    --- end of ballot ---
     
  14. jeshepard macrumors member

    Joined:
    Jan 23, 2006
    #14
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Dan Futterman for Capote

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Shane Acker for 9

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Robert Elswit for Good Night, and Good Luck.

    Best Costume Design: Arianne Phillips for Walk the Line

    Best Director: Steven Spielberg for Munich

    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Jason Kliot for Enron: The Smartest Guys in the Room

    Best Documentary Short Subject: Steven Okazaki for The Mushroom Club

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Joyeux Noël - France

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Beauregard: "It's Hard Out Here for a Pimp" for Hustle & Flow

    Best Picture: Caroline Baron, William Vince, and Michael Ohoven for Capote

    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: Matt Dillon for Crash

    Best Supporting Actress: Catherine Keener for Capote

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong

    --- end of ballot ---
     
  15. 2nyRiggz macrumors 603

    2nyRiggz

    Joined:
    Aug 20, 2005
    Location:
    Thank you Jah...I'm so Blessed
    #15
    --Macrumors Oscar Ballots--

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: Gustavo Santaolalla for Brokeback Mountain

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha

    Best Sound Mixing: Terry Porter, Dean A. Zupancic, and Tony Johnson for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener


    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    --End of ballot--

    Thats my pick....I'm hoping nothing cuz i'm not that interested this year.

    Bless
     
  16. takao macrumors 68040

    takao

    Joined:
    Dec 25, 2003
    Location:
    Dornbirn (Austria)
    #16
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Joaquin Phoenix for Walk the Line

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Josh Olson for A History of Violence

    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride

    Best Animated Short Film: Andrew Jimenez and Mark Andrews for One Man Band

    Best Art Direction: John Myhre and Gretchen Rau for Memoirs of a Geisha

    Best Cinematography: Wally Pfister for Batman Begins

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael McCusker for Walk the Line

    Best Foreign Language Film: Joyeux Noël - France

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha

    Best Original Screenplay: Woody Allen for Match Point

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.

    Best Sound Editing: Wylie Stateman for Memoirs of a Geisha

    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: William Hurt for A History of Violence

    Best Supporting Actress: Michelle Williams for Brokeback Mountain

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong

    --- end of ballot ---
     
  17. iRachel macrumors 6502a

    Joined:
    Apr 21, 2005
    Location:
    The Soybean Captial of the World
    #17
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: Sharon Colman for Badgered

    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Pride & Prejudice

    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain

    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael McCusker for Walk the Line

    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: John Williams for Memoirs of a Geisha

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Caroline Baron, William Vince, and Michael Ohoven for Capote

    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line

    Best Supporting Actor: Jake Gyllenhaal for Brokeback Mountain

    Best Supporting Actress: Michelle Williams for Brokeback Mountain

    Best Visual Effects: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, and Scott Farrar for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    --- end of ballot ---
     
  18. _Matt macrumors 6502

    Joined:
    Aug 24, 2005
    #18
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Dan Futterman for Capote

    Best Animated Feature Film: Hayao Miyazaki for Howl's Moving Castle

    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation

    Best Art Direction: John Myhre and Gretchen Rau for Memoirs of a Geisha

    Best Cinematography: Robert Elswit for Good Night, and Good Luck.

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash

    Best Foreign Language Film: Don't Tell - Italy

    Best Live Action Short Film: Martin McDonagh for Six Shooter

    Best Makeup: Howard Berger and Tami Lane for The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    Best Original Score: John Williams for Munich

    Best Original Screenplay: Paul Haggis and Bobby Moresco for Crash

    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash

    Best Picture: Caroline Baron, William Vince, and Michael Ohoven for Capote

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong

    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: Paul Giamatti for Cinderella Man

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong


    --- end of ballot ---
     
  19. jsw Moderator emeritus

    jsw

    Joined:
    Mar 16, 2004
    Location:
    Andover, MA
    #19
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote
    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica
    Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana for Brokeback Mountain
    Best Animated Feature Film: Hayao Miyazaki for Howl's Moving Castle
    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation
    Best Art Direction: Grant Major, Dan Hennah, and Simon Bright for King Kong
    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain
    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Pride & Prejudice
    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain
    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Jason Kliot for Enron: The Smartest Guys in the Room
    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda
    Best Film Editing: Hughes Winborne for Crash
    Best Foreign Language Film: Paradise Now - Palestine
    Best Live Action Short Film: Rúnar Rúnarsson and Thor S. Sigurjónsson for The Last Farm
    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith
    Best Original Score: John Williams for Munich
    Best Original Screenplay: George Clooney and Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.
    Best Original Song: Kathleen "Bird" York and Michael Becker: "In the Deep" for Crash
    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain
    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong
    Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, and Hammond Peek for King Kong
    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana
    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener
    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong

    --- end of ballot ---
     
  20. takao macrumors 68040

    takao

    Joined:
    Dec 25, 2003
    Location:
    Dornbirn (Austria)
    #21
    lol i just thought reading the other ballots seeing john williams for best score
    myself thinking: "damn i guess i have missed him in going through pretty fast"
    then went back looked at my ballot and realized that i picked the other john williams nomination

    how many oscars does he own for the best score ? every odd year ?
     
  21. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #22
    A peek at John Williams' Oscar history:

    1967 - 1 nomination - Best Score: Valley of the Dolls

    1969 - 2 nominations - Best Score: Goodbye Mr. Chips and The Reivers

    1971 - winner - Best Score: Fiddler on the Roof

    1972 - 2 nominations - Best Score: Images and The Poseidon Adventure

    1973 - 3 nominations - Best Score: Cinderella Liberty and Tom Sawyer; Best Song: Cinderella Liberty

    1974 - 1 nomination - Best Score: The Towering Inferno

    1975 - winner - Best Score: Jaws

    1977 - 1 win + 1 nomination - Best Score: Star Wars (winner); Close Encounters of the Third Kind (nominee)

    1978 - 1 nomination - Best Score: Superman

    1980 - 1 nomination - Best Score: The Empire Strikes Back

    1981 - 1 nomination - Best Score: Raiders of the Lost Ark

    1982 - 1 win + 1 nomination - Best Original Score: E.T. The Extra-Terrestrial (winner); Best Song: Yes, Giorgio (nominee)

    1983 - nomination: Best Original Score: Return of the Jedi

    1984 - 2 nominations - Best Original Score: Indiana Jones and the Temple of Doom and The River

    1987 - 2 nominations - Best Original Score: Empire of the Sun and The Witches of Eastwick

    1988 - nomination - Best Original Score: The Accidental Tourist

    1989 - 2 nominations - Best Original Score: Born on the Fourth of July and Indiana Jones and the Last Crusade

    1990 - 2 nominations - Best Original Score: Home Alone; Best Song: Home Alone

    1991 - 2 nominations - Best Original Score: JFK; Best Song: Hook

    1993 - winner: Best Original Score: Schindler's List

    1995 - 3 nominations - Best Original Dramatic Score: Nixon; Best Original Musical or Comedy Score: Sabrina; "Moonlight" from Sabrina

    1996 - 1 nomination - Best Original Dramatic Score: Sleepers

    1997 - 1 nomination - Best Original Dramatic Score: Amistad

    1998 - 1 nomination - Best Original Dramatic Score: Saving Private Ryan

    1999 - 1 nomination - Best Original Score: Angela's Ashes

    2000 - 1 nomination - Best Original Score: The Patriot

    2001 - 2 nominations - Best Original Score: A.I. Artificial Intelligence and Harry Potter and the Sorcerer's Stone

    2002 - 1 nomination - Best Original Score: Catch Me If You Can

    2004 - 1 nomination - Best Original Score: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    2005 - 2 nominations - Best Original Score: Memoirs of a Geisha and Munich

    Amazing facts:

    He averages 1.1 nominations per year over the last 39 years.

    Since 1967, the only time he wasn't nominated two years in a row was 1985 and 1986.

    In 1995 the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences expanded the Original Score category into two categories, Dramatic Score vs. Musical or Comedy Score, and he got nominated in both, plus Best Song too.

    Four of his five wins were in odd-numbered years.

    He has never won for Best Song.

    This year is the 10th time he's been nominated twice in the Best Score category in the same year.
     
  22. RBMaraman macrumors 65816

    RBMaraman

    Joined:
    Jul 25, 2002
    Location:
    Prospect, KY
    #23
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Philip Seymour Hoffman for Capote

    Best Actress: Reese Witherspoon for Walk the Line

    Best Adapted Screenplay: Tony Kushner and Eric Roth for Munich

    Best Animated Feature Film: Nick Park and Steve Box for Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

    Best Animated Short Film: John Canemaker and Peggy Stern for The Moon and the Son: An Imagined Conversation

    Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale for Good Night, and Good Luck.

    Best Cinematography: Rodrigo Prieto for Brokeback Mountain

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Ang Lee for Brokeback Mountain

    Best Documentary Feature: Luc Jacquet and Yves Darondeau for March of the Penguins

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael McCusker for Walk the Line

    Best Foreign Language Film: Sophie Scholl - The Final Days - Germany

    Best Live Action Short Film: Rob Pearlstein and Pia Clemente for Our Time Is Up

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: John Williams for Munich

    Best Original Screenplay: Stephen Gaghan for Syriana

    Best Original Song: Jordan Houston, Cedric Coleman, and Paul Beauregard: "It's Hard Out Here for a Pimp" for Hustle & Flow

    Best Picture: Diana Ossana and James Schamus for Brokeback Mountain

    Best Sound Editing: Richard King for War of the Worlds

    Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland for Walk the Line

    Best Supporting Actor: George Clooney for Syriana

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra, and Daniel Sudick for War of the Worlds

    --- end of ballot ---
     
  23. kretzy macrumors 604

    kretzy

    Joined:
    Sep 11, 2004
    Location:
    Canberra, Australia
    #24
    Best Actor: Heath Ledger for Brokeback Mountain

    Best Actress: Felicity Huffman for Transamerica

    Best Adapted Screenplay: Josh Olson for A History of Violence

    Best Animated Feature Film: Tim Burton and Mike Johnson for Tim Burton's Corpse Bride

    Best Animated Short Film: Anthony Lucas for The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello

    Best Art Direction: John Myhre and Gretchen Rau for Memoirs of a Geisha

    Best Cinematography: Emmanuel Lubezki for The New World

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Memoirs of a Geisha

    Best Director: Bennett Miller for Capote

    Best Documentary Feature: Hubert Sauper for Darwin's Nightmare

    Best Documentary Short Subject: Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman for God Sleeps in Rwanda

    Best Film Editing: Michael Kahn for Munich

    Best Foreign Language Film: Joyeux Noël - France

    Best Live Action Short Film: Ulrike Grote for Ausreisser (The Runaway)

    Best Makeup: Dave Elsey and Annette Miles for Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

    Best Original Score: John Williams for Munich

    Best Original Screenplay: George Clooney and Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.

    Best Original Song: Dolly Parton: "Travelin' Thru" for Transamerica

    Best Picture: Grant Heslov for Good Night, and Good Luck.

    Best Sound Editing: Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn for King Kong

    Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins for War of the Worlds

    Best Supporting Actor: Jake Gyllenhaal for Brokeback Mountain

    Best Supporting Actress: Rachel Weisz for The Constant Gardener

    Best Visual Effects: Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, and Richard Taylor for King Kong
     
  24. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles

Share This Page