Lashed out and bought a top of the line iMac 27inch for editing purposes / video / web design etc...
What would be the best option vs price.
1) Add 2x4GB sticks to the 2X2GB sticks it comes with (stock) = 12GB total.
or
2) 4 x 4GB sticks = 16GB and then selling the 2x 2GB sticks on ebay.
Would performance be affected if i did option 1 in regards to different brands of ram (the apple stock) and OWC brand ram?
Thanks heaps,

What would be the best option vs price.
1) Add 2x4GB sticks to the 2X2GB sticks it comes with (stock) = 12GB total.
or
2) 4 x 4GB sticks = 16GB and then selling the 2x 2GB sticks on ebay.
Would performance be affected if i did option 1 in regards to different brands of ram (the apple stock) and OWC brand ram?
Thanks heaps,