Carbert Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product.
Production Volume........... 4,000 units 5,000 units
Direct Materials................ $45.70 per unit $45.70 per unit
Direct Labor...................... $40.70 per unit $40.70 per unit
Manufacturing overhead.. $134.80 per unit $110.70 per unit
The best estimate of the total cost to manufacture 4,300 units would be?
Any help on how I can solve this?
Production Volume........... 4,000 units 5,000 units
Direct Materials................ $45.70 per unit $45.70 per unit
Direct Labor...................... $40.70 per unit $40.70 per unit
Manufacturing overhead.. $134.80 per unit $110.70 per unit
The best estimate of the total cost to manufacture 4,300 units would be?
Any help on how I can solve this?