Become a MacRumors Supporter for $50/year with no ads, ability to filter front page stories, and private forums.

imhm

macrumors newbie
Original poster
Sep 22, 2011
1
0
The software is used to calculate and compare unit prices of commodities, and to sort the results in ascending order. In real life, commodities of the same category are often sold at different prices due to different brands and packagings. It is difficult for consumers to calculate rapidly the unit prices of the commodity in order to find out the cheapest one. So consumers often buy items that seem low at price but not cheap at all.

The software can calculate the unit price of several items via simple operations for users to find out the cheapest one immediately.

OPERATION:
One, the price:$10.4, package weight:3oz.
Press the number keys to enter the price: 10.4, click '$' to confirm the price.
Press the number keys to enter the weight: 3, click 'oz' to confirm the weight.

Two, the price:$12, package weight:0.3lb.
Press the number keys to enter the price: 12, click '$' to confirm the price.
Press the number keys to enter the weight: 0.3, click 'lb' to confirm the weight.

The item in blue at the upper part of the screen is the cheapest item.
mzl.hayeodsx.320x480-75.jpg

mzl.etgzovqo.320x480-75.jpg


http://itunes.apple.com/us/app/id463994583?mt=8
 
Register on MacRumors! This sidebar will go away, and you'll see fewer ads.