Predict the 2007 Oscars

Discussion in 'Community Discussion' started by Doctor Q, Feb 18, 2008.

  1. Doctor Q Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #1
    With the writer's strike over, the Academy Awards (Oscars) telecast is back on schedule. The broadcast will be Sunday, February 24. Jon Stewart is the host.

    Every year, we have a contest at MacRumors for those who are interested in these movie awards. There are 113 nominations for 58 movies in 24 categories. The grand prize, for the forum member making the most correct predictions in this thread, is MacRumors bragging rights.

    Here's how to vote:
    • Copy the ballot from the next post below.
    • Delete all but one line in each category, leaving 1 choice per category (your prediction).
    • Post it in this thread.
    I will check the predictions against the award winners and post the results on Monday, February 25.

    Fine print: Only one ballot per person. You need not vote in every category, but there's no penalty for guessing. Do not edit your post after voting; posts edited on Saturday or Sunday won't count. Winner need not be present to collect his or her prize. No animals were harmed in the making of this contest. Complaints that Doctor Q keeps winning his own contest will cause him further embarrassment, and appropriately so.

    You are welcome to post other discussion about the Oscars here or in the earlier 2008 OSCAR® Nominations or Best Movies of 2007 threads.

    Good luck!

    Previous MacRumors "Predict the Oscars" contests:
    2006: winner Doctor Q (15 correct)
    2005: winner Doctor Q (18 correct)
    2004: winners VincentVega and Pittsax (16 correct)
    2003: winners wdlove and Doctor Q (20 correct)
    2002: winner Doctor Q (13 correct)​
     
  2. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #2
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Viggo Mortensen for Eastern Promises
    Best Actor: Tommy Lee Jones for In the Valley of Elah
    Best Actor: George Clooney for Michael Clayton
    Best Actor: Johnny Depp for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street
    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her
    Best Actress: Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age
    Best Actress: Ellen Page for Juno
    Best Actress: Laura Linney for The Savages
    Best Actress: Marion Cotillard for La Vie en Rose

    Best Adapted Screenplay: Christopher Hampton for Atonement
    Best Adapted Screenplay: Sarah Polley for Away from Her
    Best Adapted Screenplay: Ronald Harwood for The Diving Bell and the Butterfly
    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men
    Best Adapted Screenplay: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Animated Feature Film: Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud for Persepolis
    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille
    Best Animated Feature Film: Ash Brannon and Chris Buck for Surf's Up

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven
    Best Animated Short Film: Josh Raskin for I Met the Walrus
    Best Animated Short Film: Chris Lavis and Maciek Szczerbowski for Madame Tutli-Putli
    Best Animated Short Film: Alexander Petrov for My Love
    Best Animated Short Film: Suzie Templeton and Hugh Welchman for Peter & the Wolf

    Best Art Direction: Arthur Max and Beth A. Rubino for American Gangster
    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Atonement
    Best Art Direction: Dennis Gassner and Anna Pinnock for The Golden Compass
    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street
    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Roger Deakins for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
    Best Cinematography: Seamus McGarvey for Atonement
    Best Cinematography: Janusz Kaminski for The Diving Bell and the Butterfly
    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men
    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Albert Wolsky for Across the Universe
    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Atonement
    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age
    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street
    Best Costume Design: Marit Allen for La Vie en Rose

    Best Director: Julian Schnabel for The Diving Bell and the Butterfly
    Best Director: Jason Reitman for Juno
    Best Director: Tony Gilroy for Michael Clayton
    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men
    Best Director: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Documentary Feature: Charles Ferguson and Audrey Marrs for No End in Sight
    Best Documentary Feature: Richard E. Robbins for Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko
    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Eva Orner for Taxi to the Dark Side
    Best Documentary Feature: Andrea Nix Fine and Sean Fine for War/Dance

    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown
    Best Documentary Short Subject: Cynthia Wade and Vanessa Roth for Freeheld
    Best Documentary Short Subject: Tim Sternberg and Francisco Bello for Salim Baba
    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum
    Best Film Editing: Juliette Welfling for The Diving Bell and the Butterfly
    Best Film Editing: Jay Cassidy for Into the Wild
    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men
    Best Film Editing: Dylan Tichenor for There Will Be Blood

    Best Foreign Language Film: 12 - Russia
    Best Foreign Language Film: Beaufort - Israel
    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria
    Best Foreign Language Film: Katyn - Poland
    Best Foreign Language Film: Mongol - Kazakhstan

    Best Live Action Short Film: Christian E. Christiansen and Louise Vesth for At Night
    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets
    Best Live Action Short Film: Andrea Jublin for The Substitute
    Best Live Action Short Film: Guido Thys and Anja Daelemans for Tanghi Argentini
    Best Live Action Short Film: Daniel Barber and Matthew Brown for The Tonto Woman

    Best Makeup: Rick Baker and Kazuhiro Tsuji for Norbit
    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End
    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose

    Best Original Score: Marco Beltrami for 3:10 to Yuma
    Best Original Score: Dario Marianelli for Atonement
    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Kite Runner
    Best Original Score: James Newton Howard for Michael Clayton
    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno
    Best Original Screenplay: Nancy Oliver for Lars and the Real Girl
    Best Original Screenplay: Tony Gilroy for Michael Clayton
    Best Original Screenplay: Brad Bird, Jan Pinkava, and Jim Capobianco for Ratatouille
    Best Original Screenplay: Tamara Jenkins for The Savages

    Best Original Song: Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas: "Raise It Up" from August Rush
    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "Happy Working Song" fromr Enchanted
    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted
    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "That's How You Know" from Enchanted
    Best Original Song: Glen Hansard and Marketa Irglova: "Falling Slowly" from Once

    Best Picture: Tim Bevan, Eric Fellner, and Paul Webster for Atonement
    Best Picture: Lianne Halfon, Mason Novick, and Russell Smith for Juno
    Best Picture: Sydney Pollack, Jennifer Fox, and Kerry Orent for Michael Clayton
    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men
    Best Picture: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, and Daniel Lupi for There Will Be Blood

    Best Sound Editing: Karen Baker Landers and Per Hallberg for The Bourne Ultimatum
    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men
    Best Sound Editing: Randy Thom and Michael Silvers for Ratatouille
    Best Sound Editing: Matthew Wood for There Will Be Blood
    Best Sound Editing: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for Transformers

    Best Sound Mixing: David Giammarco and Jim Stuebe for 3:10 to Yuma
    Best Sound Mixing: Scott Millan, David Parker, and Kirk Francis for The Bourne Ultimatum
    Best Sound Mixing: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, and Peter Kurland for No Country for Old Men
    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille
    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers

    Best Supporting Actor: Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War
    Best Supporting Actor: Hal Holbrook for Into the Wild
    Best Supporting Actor: Tom Wilkinson for Michael Clayton
    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Ruby Dee for American Gangster
    Best Supporting Actress: Saoirse Ronan for Atonement
    Best Supporting Actress: Amy Ryan for Gone Baby Gone
    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There
    Best Supporting Actress: Tilda Swinton for Michael Clayton

    Best Visual Effects: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, and Trevor Wood for The Golden Compass
    Best Visual Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, and John Frazier for Pirates of the Caribbean: At World's End
    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  3. CalBoy macrumors 604

    CalBoy

    Joined:
    May 21, 2007
    #3
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Ellen Page for Juno

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Alexander Petrov for My Love

    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Roger Deakins for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
    Best Cinematography: Seamus McGarvey for Atonement

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum

    Best Foreign Language Film: 12 - Russia

    Best Live Action Short Film: Daniel Barber and Matthew Brown for The Tonto Woman

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Glen Hansard and Marketa Irglova: "Falling Slowly" from Once

    Best Picture: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, and Daniel Lupi for There Will Be Blood

    Best Sound Editing: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for Transformers

    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, and John Frazier for Pirates of the Caribbean: At World's End


    Well, there're my votes. Most of them random guesses, but I like the no-penalty guessing. :)
     
  4. siurpeeman macrumors 603

    siurpeeman

    Joined:
    Dec 2, 2006
    Location:
    the OC
    #4
    my picks for 2008

    Best Actor: George Clooney for Michael Clayton

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven

    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Atonement

    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Eva Orner for Taxi to the Dark Side

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: 12 - Russia

    Best Live Action Short Film: Guido Thys and Anja Daelemans for Tanghi Argentini

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Tony Gilroy for Michael Clayton

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Karen Baker Landers and Per Hallberg for The Bourne Ultimatum

    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Amy Ryan for Gone Baby Gone

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  5. NEENAHBOY macrumors 6502

    Joined:
    Aug 15, 2004
    Location:
    Arlington, VA
    #5
    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Suzie Templeton and Hugh Welchman for Peter & the Wolf

    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men

    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Charles Ferguson and Audrey Marrs for No End in Sight

    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Glen Hansard and Marketa Irglova: "Falling Slowly" from Once

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Matthew Wood for There Will Be Blood

    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  6. 748s macrumors 6502a

    748s

    Joined:
    Dec 14, 2001
    Location:
    Tiger Bay
    #6
    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven

    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Richard E. Robbins for Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: Mongol - Kazakhstan

    Best Live Action Short Film: Andrea Jublin for The Substitute

    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose

    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Kite Runner

    Best Original Screenplay: Tony Gilroy for Michael Clayton

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for Transformers

    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Ruby Dee for American Gangster

    Best Visual Effects: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, and Trevor Wood for The Golden Compass
     
  7. Jade Cambell macrumors 6502

    Joined:
    Sep 14, 2007
    #7
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Suzie Templeton and Hugh Welchman for Peter & the Wolf

    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Rick Baker and Kazuhiro Tsuji for Norbit

    Best Original Score: James Newton Howard for Michael Clayton

    Best Original Screenplay: Tony Gilroy for Michael Clayton

    Best Original Song: Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas: "Raise It Up" from August Rush

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Randy Thom and Michael Silvers for Ratatouille

    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  8. 2nyRiggz macrumors 603

    2nyRiggz

    Joined:
    Aug 20, 2005
    Location:
    Thank you Jah...I'm so Blessed
    #8
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Ellen Page for Juno

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Chris Lavis and Maciek Szczerbowski for Madame Tutli-Putli

    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Cinematography: Seamus McGarvey for Atonement

    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Atonement

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Charles Ferguson and Audrey Marrs for No End in Sight

    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: Mongol - Kazakhstan

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Dario Marianelli for Atonement

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas: "Raise It Up" from August Rush

    Best Picture: Tim Bevan, Eric Fellner, and Paul Webster for Atonement

    Best Sound Editing: Matthew Wood for There Will Be Blood

    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, and John Frazier for Pirates of the Caribbean: At World's End
    --End MacRumors Oscar Ballot--

    **Doctor Q, whats this like two years you edge me right? I haven't been keeping up on my movies last year so I might fall completely off this time.


    Bless
     
  9. atszyman macrumors 68020

    atszyman

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Location:
    The Dallas 'burbs
    #9
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age

    Best Adapted Screenplay: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Josh Raskin for I Met the Walrus

    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age

    Best Director: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko

    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: Katyn - Poland

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose

    Best Original Score: James Newton Howard for Michael Clayton

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas: "Raise It Up" from August Rush

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men

    Best Sound Mixing: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, and Peter Kurland for No Country for Old Men

    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, and Trevor Wood for The Golden Compass
     
  10. EricNau Moderator emeritus

    EricNau

    Joined:
    Apr 27, 2005
    Location:
    San Francisco, CA
    #10
    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Christopher Hampton for Atonement

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Suzie Templeton and Hugh Welchman for Peter & the Wolf

    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Cinematography: Seamus McGarvey for Atonement

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Director: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum

    Best Foreign Language Film: Beaufort - Israel

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Kite Runner

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas: "Raise It Up" from August Rush

    Best Picture: Tim Bevan, Eric Fellner, and Paul Webster for Atonement

    Best Sound Editing: Matthew Wood for There Will Be Blood

    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille

    Best Supporting Actor: Hal Holbrook for Into the Wild

    Best Supporting Actress: Ruby Dee for American Gangster

    Best Visual Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, and John Frazier for Pirates of the Caribbean: At World's End
     
  11. Jaffa Cake macrumors Core

    Jaffa Cake

    Joined:
    Aug 1, 2004
    Location:
    The City of Culture, Englandshire
    #11
    My predictions for this year...

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Christopher Hampton for Atonement

    Best Animated Feature Film: Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven

    Best Art Direction: Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Albert Wolsky for Across the Universe

    Best Director: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother

    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Tony Gilroy for Michael Clayton

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted

    Best Picture: Tim Bevan, Eric Fellner, and Paul Webster for Atonement

    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men

    Best Sound Mixing: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, and Peter Kurland for No Country for Old Men

    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  12. iRachel macrumors 6502a

    Joined:
    Apr 21, 2005
    Location:
    The Soybean Captial of the World
    #12
    Once again, I've seen very few of the films, so I'm going with the random-guess approach here.

    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age

    Best Adapted Screenplay: Christopher Hampton for Atonement

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Suzie Templeton and Hugh Welchman for Peter & the Wolf

    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Atonement

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Andrea Nix Fine and Sean Fine for War/Dance

    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown

    Best Film Editing: Dylan Tichenor for There Will Be Blood

    Best Foreign Language Film: Katyn - Poland

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "That's How You Know" from Enchanted

    Best Picture: Sydney Pollack, Jennifer Fox, and Kerry Orent for Michael Clayton

    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men

    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers

    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War

    Best Supporting Actress: Ruby Dee for American Gangster

    Best Visual Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, and John Frazier for Pirates of the Caribbean: At World's End
     
  13. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #13
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Josh Raskin for I Met the Walrus

    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men

    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Atonement

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Charles Ferguson and Audrey Marrs for No End in Sight

    Best Documentary Short Subject: Cynthia Wade and Vanessa Roth for Freeheld

    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria

    Best Live Action Short Film: Guido Thys and Anja Daelemans for Tanghi Argentini

    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose

    Best Original Score: Dario Marianelli for Atonement

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Glen Hansard and Marketa Irglova: "Falling Slowly" from Once

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for Transformers

    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  14. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #14
    That was last year (the awards given in 2007 for 2006 films). You and I were tied going into the last category (Best Picture), and my prediction ("The Departed") was right, giving me a one-vote margin of victory.

    These races are usually close. I lost the 2004 Oscar contest by one vote. I've still never won our office pool.

    I didn't keep up with 2007 movies in 2007, but I've been on a mad movie-watching spree since last month. I managed to see 20 of the 58 nominated movies in 2 months, and that covers 61 of the 113 nominations. (Of the 58 movies, 21 got more than one nomination.)
     
  15. Shaun.P macrumors 68000

    Shaun.P

    Joined:
    Jul 14, 2003
    Location:
    Omicron Persei 8
    #15
    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Ellen Page for Juno


    Best Adapted Screenplay: Christopher Hampton for Atonement


    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven

    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Atonement

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Andrea Nix Fine and Sean Fine for War/Dance

    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown

    Best Film Editing: Dylan Tichenor for There Will Be Blood

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria

    Best Live Action Short Film: Christian E. Christiansen and Louise Vesth for At Night

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille

    Best Original Screenplay: Brad Bird, Jan Pinkava, and Jim Capobianco for Ratatouille

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "That's How You Know" from Enchanted

    Best Picture: Tim Bevan, Eric Fellner, and Paul Webster for Atonement

    Best Sound Editing: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for Transformers

    Best Sound Mixing: Scott Millan, David Parker, and Kirk Francis for The Bourne Ultimatum

    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War

    Best Supporting Actress: Ruby Dee for American Gangster

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  16. BoyBach macrumors 68040

    BoyBach

    Joined:
    Feb 24, 2006
    Location:
    UK
    #16
    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Ellen Page for Juno

    Best Adapted Screenplay: Ronald Harwood for The Diving Bell and the Butterfly

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille

    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Marit Allen for La Vie en Rose

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum

    Best Foreign Language Film: The Diving Bell and the Butterfly (Well, it should be - stupid France / Academy rules :D )

    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Karen Baker Landers and Per Hallberg for The Bourne

    Best Sound Mixing: Scott Millan, David Parker, and Kirk Francis for The Bourne Ultimatum

    Best Supporting Actor: Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  17. takao macrumors 68040

    takao

    Joined:
    Dec 25, 2003
    Location:
    Dornbirn (Austria)
    #17
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Marion Cotillard for La Vie en Rose

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Animated Feature Film: Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud for Persepolis

    Best Animated Short Film: Josh Raskin for I Met the Walrus

    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Director: Tony Gilroy for Michael Clayton


    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Eva Orner for Taxi to the Dark Side

    Best Documentary Short Subject: Tim Sternberg and Francisco Bello for Salim Baba

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria

    Best Live Action Short Film: Andrea Jublin for The Substitute

    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose

    Best Original Score: James Newton Howard for Michael Clayton

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted

    Best Picture: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, and Daniel Lupi for There Will Be Blood

    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men

    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers

    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War

    Best Supporting Actress: Saoirse Ronan for Atonement

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers
     
  18. takao macrumors 68040

    takao

    Joined:
    Dec 25, 2003
    Location:
    Dornbirn (Austria)
    #18
    too bad that moat movies haven't been released yet here ... why do those oscar movies always get release quite short before the actual oscars themselves ?
     
  19. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #19
    I'll collect the data for the contest in one hour from the time of this post. Those who still want to enter the contest should post before then.
     
  20. takao macrumors 68040

    takao

    Joined:
    Dec 25, 2003
    Location:
    Dornbirn (Austria)
    #20
    not a lot of entries so far it seems
    perhaps it's enough for me to get into the top 20 ;)
     
  21. NEENAHBOY macrumors 6502

    Joined:
    Aug 15, 2004
    Location:
    Arlington, VA
    #21
    I'd been debating this since I made my picks, and I just had to change my best actress to Julie Christie from Ellen Page. Gotta go with the academy's comeback award tradition here, I think.
     
  22. irmongoose macrumors 68030

    irmongoose

    Joined:
    Dec 3, 2001
    Location:
    Sometimes Tokyo, sometimes California
    #22
    --- MacRumors Oscar Ballot ---

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

    Best Actress: Ellen Page for Juno

    Best Adapted Screenplay: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

    Best Animated Feature Film: Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud for Persepolis

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven

    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood

    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men

    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men

    Best Documentary Feature: Andrea Nix Fine and Sean Fine for War/Dance

    Best Documentary Short Subject: Cynthia Wade and Vanessa Roth for Freeheld

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men

    Best Foreign Language Film: Beaufort - Israel

    Best Live Action Short Film: Andrea Jublin for The Substitute

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End

    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Kite Runner

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno

    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men

    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men

    Best Sound Mixing: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, and Peter Kurland for No Country for Old Men

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men

    Best Supporting Actress: Saoirse Ronan for Atonement

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers

    - I want There Will Be Blood to win for Best Picture, but my hunch tells me that No Country will edge out on this one.


    irmongoose
     
  23. Abstract macrumors Penryn

    Abstract

    Joined:
    Dec 27, 2002
    Location:
    Location Location Location
  24. Doctor Q thread starter Administrator

    Doctor Q

    Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Location:
    Los Angeles
    #24
    Here is our joint prediction, based on total vote counts in this thread, listed in order of 1st, 2nd, etc. Movies with 0 votes are excluded.

    Best Actor: Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood (13)
    Best Actor: George Clooney for Michael Clayton (1)

    Best Actress: Julie Christie for Away from Her (7)
    Best Actress: Ellen Page for Juno (4)
    Best Actress: Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age (2)
    Best Actress: Marion Cotillard for La Vie en Rose (1)

    Best Adapted Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men (8)
    Best Adapted Screenplay: Christopher Hampton for Atonement (4)
    Best Adapted Screenplay: Ronald Harwood for The Diving Bell and the Butterfly (1)
    Best Adapted Screenplay: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood (1)

    Best Animated Feature Film: Brad Bird for Ratatouille (13)
    Best Animated Feature Film: Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud for Persepolis (1)

    Best Animated Short Film: Samuel Tourneux and Simon Vanesse for Even Pigeons Go to Heaven (4)
    Best Animated Short Film: Suzie Templeton and Hugh Welchman for Peter & the Wolf (4)
    Best Animated Short Film: Josh Raskin for I Met the Walrus (3)
    Best Animated Short Film: Chris Lavis and Maciek Szczerbowski for Madame Tutli-Putli (1)
    Best Animated Short Film: Alexander Petrov for My Love (1)

    Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street (6)
    Best Art Direction: Jack Fisk and Jim Erickson for There Will Be Blood (5)
    Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Atonement (3)

    Best Cinematography: Robert Elswit for There Will Be Blood (7)
    Best Cinematography: Roger Deakins for No Country for Old Men (4)
    Best Cinematography: Seamus McGarvey for Atonement (2)
    Not a single vote for The Diving Bell and the Butterfly, which I personally think was best in the Cinematography category!​

    Best Costume Design: Alexandra Byrne for Elizabeth: The Golden Age (5)
    Best Costume Design: Colleen Atwood for Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street (5)
    Best Costume Design: Jacqueline Durran for Atonement (2)
    Best Costume Design: Albert Wolsky for Across the Universe (1)
    Best Costume Design: Marit Allen for La Vie en Rose (1)

    Best Director: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men (10)
    Best Director: Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood (3)
    Best Director: Tony Gilroy for Michael Clayton (1)

    Best Documentary Feature: Michael Moore and Meghan O'Hara for Sicko (5)
    Best Documentary Feature: Charles Ferguson and Audrey Marrs for No End in Sight (3)
    Best Documentary Feature: Alex Gibney and Eva Orner for Taxi to the Dark Side (2)
    Best Documentary Feature: Andrea Nix Fine and Sean Fine for War/Dance (2)
    Best Documentary Feature: Richard E. Robbins for Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience (1)

    Best Documentary Short Subject: James Longley for Sari's Mother (6)
    Best Documentary Short Subject: Amanda Micheli and Isabel Vega for The Crown (5)
    Best Documentary Short Subject: Cynthia Wade and Vanessa Roth for Freeheld (1)
    Best Documentary Short Subject: Tim Sternberg and Francisco Bello for Salim Baba (1)

    Best Film Editing: Roderick Jaynes for No Country for Old Men (7)
    Best Film Editing: Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum (5)
    Best Film Editing: Dylan Tichenor for There Will Be Blood (2)

    Best Foreign Language Film: The Counterfeiters - Austria (6)
    Best Foreign Language Film: 12 - Russia (2)
    Best Foreign Language Film: Katyn - Poland (2)
    Best Foreign Language Film: Mongol - Kazakhstan (2)
    Best Foreign Language Film: Beaufort - Israel (1)

    Best Live Action Short Film: Philippe Pollet-Villard for The Mozart of Pickpockets (7)
    Best Live Action Short Film: Andrea Jublin for The Substitute (2)
    Best Live Action Short Film: Guido Thys and Anja Daelemans for Tanghi Argentini (2)
    Best Live Action Short Film: Christian E. Christiansen and Louise Vesth for At Night (1)
    Best Live Action Short Film: Daniel Barber and Matthew Brown for The Tonto Woman (1)

    Best Makeup: Ve Neill and Martin Samuel for Pirates of the Caribbean: At World's End (9)
    Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald for La Vie en Rose (5)
    Best Makeup: Rick Baker and Kazuhiro Tsuji for Norbit (1)

    Best Original Score: Michael Giacchino for Ratatouille (6)
    Best Original Score: James Newton Howard for Michael Clayton (3)
    Best Original Score: Dario Marianelli for Atonement (2)
    Best Original Score: Alberto Iglesias for The Kite Runner (2)

    Best Original Screenplay: Diablo Cody for Juno (9)
    Best Original Screenplay: Tony Gilroy for Michael Clayton (4)
    Best Original Screenplay: Brad Bird, Jan Pinkava, and Jim Capobianco for Ratatouille (1)

    Best Original Song: Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas: "Raise It Up" from August Rush (4)
    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "So Close" from Enchanted (4)
    Best Original Song: Glen Hansard and Marketa Irglova: "Falling Slowly" from Once (3)
    Best Original Song: Alan Menken and Stephen Schwartz: "That's How You Know" from Enchanted (2)

    Best Picture: Scott Rudin, Ethan Coen, and Joel Coen for No Country for Old Men (7)
    Best Picture: Tim Bevan, Eric Fellner, and Paul Webster for Atonement (4)
    Best Picture: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, and Daniel Lupi for There Will Be Blood (2)
    Best Picture: Sydney Pollack, Jennifer Fox, and Kerry Orent for Michael Clayton (1)

    Best Sound Editing: Skip Lievsay for No Country for Old Men (5)
    Best Sound Editing: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for Transformers (4)
    Best Sound Editing: Matthew Wood for There Will Be Blood (3)
    Best Sound Editing: Karen Baker Landers and Per Hallberg for The Bourne Ultimatum (2)
    Best Sound Editing: Randy Thom and Michael Silvers for Ratatouille (1)

    Best Sound Mixing: Randy Thom, Michael Semanick, and Doc Kane for Ratatouille (5)
    Best Sound Mixing: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, and Peter J. Devlin for Transformers (5)
    Best Sound Mixing: Scott Millan, David Parker, and Kirk Francis for The Bourne Ultimatum (2)
    Best Sound Mixing: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, and Peter Kurland for No Country for Old Men (2)

    Best Supporting Actor: Javier Bardem for No Country for Old Men (7)
    Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War (5)
    Best Supporting Actor: Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (1)
    Best Supporting Actor: Hal Holbrook for Into the Wild (1)

    Best Supporting Actress: Cate Blanchett for I'm Not There (8)
    Best Supporting Actress: Ruby Dee for American Gangster (4)
    Best Supporting Actress: Saoirse Ronan for Atonement (1)
    Best Supporting Actress: Amy Ryan for Gone Baby Gone (1)

    Best Visual Effects: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, and John Frazier for Transformers (9)
    Best Visual Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, and John Frazier for Pirates of the Caribbean: At World's End (4)
    Best Visual Effects: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, and Trevor Wood for The Golden Compass (2)
     
  25. takao macrumors 68040

    takao

    Joined:
    Dec 25, 2003
    Location:
    Dornbirn (Austria)
    #25
    man i'm the only one voting for persepolis as best animate feature film ?
    looks like i'm gonna miss that one for sure
     

Share This Page