Hey guys~
Here is my situation.
I got the new Alubook 1.5 a little while back and we all know the standard
two sticks of 256 ram that somes with it. < yes incredibly low >
I need to up the ram, obviously.
I also am thinking of getting the educational production suite that is on sale on the Apple web site for $499.00.
Seems like too good a deal to pass up.
Now after reading the machine specs.
Motion actually wants 2 gigs of ram. OUCh to work properly.
I usually get about 1 gig of ram for my Powerbook uses and that always has seemed to be enough for my purposes.
But now its starting to look low!
I spoke to Apple and they stated that a one stick of ram as opposed to two 512's, which would have been my upgrade, is superior because ram loads faster and works faster if the first gig of ram is on one stick!
So this means that a 1 gig stick at the cost of $479.00 from Crucial may be my best choice. Now that cost just seems kinda painful!
Adding almost one fifth of the cost of the powerbook.
The question is: Is it worth the cost or wait till the price comes down and invest in the two 512's and crawl on a slow MOTION app.
Or bite the bullet and buy 1 gigstick and 1 512 stick and sell the original 256 sticks on ebay and try to recoup alittle?
thanks for the help all.
Any advise on any of the above subject is appreciated.
Here is my situation.
I got the new Alubook 1.5 a little while back and we all know the standard
two sticks of 256 ram that somes with it. < yes incredibly low >
I need to up the ram, obviously.
I also am thinking of getting the educational production suite that is on sale on the Apple web site for $499.00.
Seems like too good a deal to pass up.
Now after reading the machine specs.
Motion actually wants 2 gigs of ram. OUCh to work properly.
I usually get about 1 gig of ram for my Powerbook uses and that always has seemed to be enough for my purposes.
But now its starting to look low!
I spoke to Apple and they stated that a one stick of ram as opposed to two 512's, which would have been my upgrade, is superior because ram loads faster and works faster if the first gig of ram is on one stick!
So this means that a 1 gig stick at the cost of $479.00 from Crucial may be my best choice. Now that cost just seems kinda painful!
Adding almost one fifth of the cost of the powerbook.
The question is: Is it worth the cost or wait till the price comes down and invest in the two 512's and crawl on a slow MOTION app.
Or bite the bullet and buy 1 gigstick and 1 512 stick and sell the original 256 sticks on ebay and try to recoup alittle?
thanks for the help all.
Any advise on any of the above subject is appreciated.