The context was the OP was asking how to get enough protein in his system to gain muscle mass without having to cook steak/fish every night, not how far can you stretch a dollar. A $20 tub of whey beats the price of cooking every night, doesn't it? And personally I don't think $20 is that expensive for something that lasts a few weeks. Then again I use Nitrotech.
Yeah, let's just waste money away, it's just a little money.
Anyway, again, 1g/lbs body weight of protein a day is about 3 times as much as your body can absorb. You're just pissing away your money, literally. Might as well just buy the cheaper stuff if it's going into the toilet anyhow. And yes, a lot of body builders don't realize that.
So if you take in 40g of powered protein, you're left with about 20g to intake if you weight around 160 lbs. Well you know what ? My breakfeast cereal/fruit/toasts had more than that. Let's not even talk about the chicken in my lunch and the eggs I'll have tonight. Any powder I'd take today would be instantly pissed in the toilet. I'd rather piss a 4$ bag of powdered milk than the equivalent 15$ of protein powder.
I've never had gastral problems related to eggs and milk, I'm sorry to hear you do.