That approach only makes sense if your time doesn't have much value.Correct, but giving someone on Etsy who does $70 for a $3 print. Get a $250 3D printer and $100 in spools and you can make a lot of useful stuff.
That approach only makes sense if your time doesn't have much value.Correct, but giving someone on Etsy who does $70 for a $3 print. Get a $250 3D printer and $100 in spools and you can make a lot of useful stuff.
Given how the back end with the lenses is angled downwards, dust would have difficulty getting to the lenses. Additionally, even if that were not true, a Kiwi Designs lens protector pad should work fine.Given the critical nature of the optics and Zeiss lenses (if you have them) does it seal them off to prevent dust or other things settling? The riser in the Apple travel case seems to do that.
Given how the back end with the lenses is angled downwards, dust would have difficulty getting to the lenses. Additionally, even if that were not true, a Kiwi Designs lens protector pad should work fine.
This thread is funny but I agree with OP, if you are not interested in 3D printing, then get it as a one-time thing from Etsy, but if you like 3D modeling, and have always wanted one, I think this would be a perfect opportunity to get one, but getting an entire 3D printer setup, which includes space to put it, time to search for the model, find a printer, get the printer, setup the printer, tweak the model, a 3D modeling program, knowing how to use the 3D modeling program, and all the cleaning up afterwards is definitely not worth just one print.
Or cut out the middleman and lay them yourself. That’s what I did it’s so simple!A dozen store bought eggs cost $3 or $60 for 240 eggs.
50lb bag of chicken feed at $7 will last 8 months and producing 240+ ultra fresh eggs.
Just buy a chicken raise it and eat fresh eggs. lol
Convivence always has a price.
You are not considering the OP had to use his knowledge and take the time to design this stand. Most likely hours of planning, trial and error until he got his design right.Correct, but giving someone on Etsy who does $70 for a $3 print. Get a $250 3D printer and $100 in spools and you can make a lot of useful stuff.
I'm reminded of the old joke about the guy whose car won't start, so he calls a mechanic. The mechanic comes out, opens the hood, bangs his wrench a couple of times and tells the customer to try starting it. It starts immediately. The mechanic hands him a bill: "Fix engine: $100." The guy protests, "All you did was bang your wrench a couple of times. That costs $100?" The mechanic says, "You're right. Let me see that." He scratches out the original amount and hands the bill back. "Bang engine with wrench: $5; Knowing where to hit: $95."I wouldn't spend $70 on it when I can 3D print one for $3.
Y’all can also use one if your school has a maker space or engineering classroom- mines has both resin and FDM 3D printers. Even sign up for Solidworks, Fusion 360 or AutoCAD classes if they have them for free and bring your Vision Pro and measure it up while you make the stand. Takes time but saves you money 💰Correct, but giving someone on Etsy who does $70 for a $3 print. Get a $250 3D printer and $100 in spools and you can make a lot of useful stuff.