Predict the 2009 Oscars

Doctor Q

Administrator
Original poster
Staff member
Sep 19, 2002
36,051
3,268
Los Angeles
The 82nd annual Academy Awards (Oscars) broadcast will be Sunday, March 7. They couldn't make up their minds who should host so they are having two hosts: Steve Martin and Alec Baldwin.

This is the 8th annual MacRumors Oscar contest for those who are interested in these movie awards. This year there are 121 nominations for 58 movies in 24 categories. Our traditional grand prize for this contest is more valuable that those goodie bags they give to presenters. It's MacRumors bragging rights!

Here's how to vote:
  • Copy the ballot from the next post below.
  • Delete all but one line in each category, leaving 1 choice per category (your prediction).
  • Post it in this thread.
I will check the predictions against the award winners and post the results on Monday, March 8.

Contest rules:
  • Post between now and the end of Saturday.
  • Do not edit your post after voting.
  • Only one ballot per person.
  • You need not vote in every category, but there's no penalty for guessing.
  • If you vote for "Pirates of Silicon Valley" for Best Picture you probably won't get that one right.
Good luck!

You can post other discussion of the Oscars in this thread, or in this related thread: Oscars doubling best-picture nominees to 10

Previous MacRumors "Predict the Oscars" contests:
2008: winner: Doctor Q (20 correct)
2007: winners NEENAHBOY and Doctor Q (13 correct)
2006: winner Doctor Q (15 correct)
2005: winner Doctor Q (18 correct)
2004: winners VincentVega and Pittsax (16 correct)
2003: winners wdlove and Doctor Q (20 correct)
2002: winner Doctor Q (13 correct)​
 

Doctor Q

Administrator
Original poster
Staff member
Sep 19, 2002
36,051
3,268
Los Angeles
--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart
Best Actor: Jeremy Renner for The Hurt Locker
Best Actor: Morgan Freeman for Invictus
Best Actor: Colin Firth for A Single Man
Best Actor: George Clooney for Up in the Air

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side
Best Actress: Carey Mulligan for An Education
Best Actress: Meryl Streep for Julie & Julia
Best Actress: Helen Mirren for The Last Station
Best Actress: Gabourey Sidibe for Precious

Best Adapted Screenplay: Neill Blomkamp and Terri Tatchell for District 9
Best Adapted Screenplay: Nick Hornby for An Education
Best Adapted Screenplay: Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, and Tony Roche for In the Loop
Best Adapted Screenplay: Geoffrey Fletcher for Precious
Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Henry Selick for Coraline
Best Animated Feature Film: Wes Anderson for Fantastic Mr. Fox
Best Animated Feature Film: John Musker and Ron Clements for The Princess and the Frog
Best Animated Feature Film: Tomm Moore for The Secret of Kells
Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Fabrice O. Joubert for French Roast
Best Animated Short Film: Nicky Phelan and Darragh O'Connell for Granny O'Grimm's Sleeping Beauty
Best Animated Short Film: Javier Recio Gracia for The Lady and the Reaper
Best Animated Short Film: Nicolas Schmerkin for Logorama
Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar
Best Art Direction: Dave Warren, Anastasia Masaro, and Caroline Smith for The Imaginarium of Doctor Parnassus
Best Art Direction: John Myhre and Gordon Sim for Nine
Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Sherlock Holmes
Best Art Direction: Patrice Vermette and Maggie Gray for The Young Victoria

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar
Best Cinematography: Bruno Delbonnel for Harry Potter and the Half-Blood Prince
Best Cinematography: Barry Ackroyd for The Hurt Locker
Best Cinematography: Robert Richardson for Inglourious Basterds
Best Cinematography: Christian Berger for The White Ribbon - Germany

Best Costume Design: Janet Patterson for Bright Star
Best Costume Design: Catherine Leterrier for Coco before Chanel
Best Costume Design: Monique Prudhomme for The Imaginarium of Doctor Parnassus
Best Costume Design: Colleen Atwood for Nine
Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: James Cameron for Avatar
Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker
Best Director: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds
Best Director: Lee Daniels for Precious
Best Director: Jason Reitman for Up in the Air

Best Documentary Feature: Anders Ostergaard and Lise Lense-Moller for Burma VJ
Best Documentary Feature: The Cove
Best Documentary Feature: Robert Kenner and Elise Pearlstein for Food, Inc.
Best Documentary Feature: Judith Ehrlich and Rick Goldsmith for The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
Best Documentary Feature: Rebecca Cammisa for Which Way Home

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
Best Documentary Short Subject: Daniel Junge and Henry Ansbacher for The Last Campaign of Governor Booth Gardner
Best Documentary Short Subject: Steven Bognar and Julia Reichert for The Last Truck: Closing of a GM Plant
Best Documentary Short Subject: Roger Ross Williams and Elinor Burkett for Music by Prudence
Best Documentary Short Subject: Bartek Konopka and Anna Wydra for Rabbit a la Berlin

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar
Best Film Editing: Julian Clarke for District 9
Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker
Best Film Editing: Sally Menke for Inglourious Basterds
Best Film Editing: Joe Klotz for Precious

Best Foreign Language Film: Ajami - Israel
Best Foreign Language Film: The Milk of Sorrow - Peru
Best Foreign Language Film: A Prophet - France
Best Foreign Language Film: The Secret in Their Eyes - Argentina
Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Juanita Wilson and James Flynn for The Door
Best Live Action Short Film: Patrik Eklund and Mathias Fjellstrom for Instead of Abracadabra
Best Live Action Short Film: Gregg Helvey for Kavi
Best Live Action Short Film: Luke Doolan and Drew Bailey for Miracle Fish
Best Live Action Short Film: Joachim Back and Tivi Magnusson for The New Tenants

Best Makeup: Aldo Signoretti and Vittorio Sodano for Il Divo
Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek
Best Makeup: Jon Henry Gordon and Jenny Shircore for The Young Victoria

Best Original Score: James Horner for Avatar
Best Original Score: Alexandre Desplat for Fantastic Mr. Fox
Best Original Score: Marco Beltrami and Buck Sanders for The Hurt Locker
Best Original Score: Hans Zimmer for Sherlock Holmes
Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Mark Boal for The Hurt Locker
Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds
Best Original Screenplay: Alessandro Camon and Oren Moverman for The Messenger
Best Original Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for A Serious Man
Best Original Screenplay: Bob Peterson, Pete Docter, and Tom McCarthy for Up

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart
Best Original Song: Maury Yeston: "Take It All" from Nine
Best Original Song: Reinhardt Wagner and Frank Thomas: "Loin de Paname" from Paris 36
Best Original Song: Randy Newman: "Down in New Orleans" from The Princess and the Frog
Best Original Song: Randy Newman: "Almost There" from The Princess and the Frog

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar
Best Picture: Gil Netter, Andrew A. Kosove, and Broderick Johnson for The Blind Side
Best Picture: Peter Jackson and Carolynne Cunningham for District 9
Best Picture: Finola Dwyer and Amanda Posey for An Education
Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker
Best Picture: Lawrence Bender for Inglourious Basterds
Best Picture: Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, and Gary Magness for Precious
Best Picture: Joel Coen and Ethan Coen for A Serious Man
Best Picture: Jonas Rivera for Up
Best Picture: Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, and Jason Reitman for Up in the Air

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar
Best Sound Editing: Paul N.J. Ottosson for The Hurt Locker
Best Sound Editing: Wylie Stateman for Inglourious Basterds
Best Sound Editing: Mark Stoeckinger and Alan Rankin for Star Trek
Best Sound Editing: Michael Silvers and Tom Myers for Up

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar
Best Sound Mixing: Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett for The Hurt Locker
Best Sound Mixing: Michael Minkler, Tony Lamberti, and Mark Ulano for Inglourious Basterds
Best Sound Mixing: Anna Behlmer, Andy Nelson, and Peter J. Devlin for Star Trek
Best Sound Mixing: Greg P. Russell, Gary Summers, and Geoffrey Patterson for Transformers: Revenge of the Fallen

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds
Best Supporting Actor: Matt Damon for Invictus
Best Supporting Actor: Christopher Plummer for The Last Station
Best Supporting Actor: Stanley Tucci for The Lovely Bones
Best Supporting Actor: Woody Harrelson for The Messenger

Best Supporting Actress: Maggie Gyllenhaal for Crazy Heart
Best Supporting Actress: Penelope Cruz for Nine
Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious
Best Supporting Actress: Anna Kendrick for Up in the Air
Best Supporting Actress: Vera Farmiga for Up in the Air

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
Best Visual Effects: Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, and Matt Aitken for District 9
Best Visual Effects: Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, and Burt Dalton for Star Trek
 

MacDawg

macrumors Core
Mar 20, 2004
19,708
4,274
"Between the Hedges"
Best Actor: Morgan Freeman for Invictus

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Wes Anderson for Fantastic Mr. Fox

Best Animated Short Film: Javier Recio Gracia for The Lady and the Reaper

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Colleen Atwood for Nine

Best Director: James Cameron for Avatar

Best Documentary Feature: The Cove

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The Secret in Their Eyes - Argentina

Best Live Action Short Film: Juanita Wilson and James Flynn for The Door

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Screenplay: Mark Boal for The Hurt Locker

Best Original Song: Randy Newman: "Almost There" from The Princess and the Frog

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Matt Damon for Invictus

Best Supporting Actress: Penelope Cruz for Nine

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 
--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: George Clooney for Up in the Air

Best Actress: Meryl Streep for Julie & Julia

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nicolas Schmerkin for Logorama

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Colleen Atwood for Nine

Best Director: James Cameron for Avatar

Best Documentary Feature: The Cove

Best Documentary Short Subject: Daniel Junge and Henry Ansbacher for The Last Campaign of Governor Booth Gardner

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Juanita Wilson and James Flynn for The Door

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar

--- MacRumors Oscar Ballot ---

Wow, Doctor Q, your reputation precedes you! Are you going to participate this time?

King Mook Mook
 

PowerbookFAN

macrumors newbie
--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Jeremy Renner for The Hurt Locker

Best Actress: Meryl Streep for Julie & Julia

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Christian Berger for The White Ribbon - Germany

Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: The Cove

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Joachim Back and Tivi Magnusson for The New Tenants

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

Doctor Q

Administrator
Original poster
Staff member
Sep 19, 2002
36,051
3,268
Los Angeles
I'm pretty sure that Cloudy With a Chance of Meatballs should have been a Best Picture nominee. Probably missing due to a clerical error.

Come to think of it, the acting in that film was great too. :)
 

leomac08

macrumors 68020
Jul 12, 2009
2,092
0
Los Angeles, CA
--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Morgan Freeman for Invictus

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Neill Blomkamp and Terri Tatchell for District 9

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Javier Recio Gracia for The Lady and the Reaper

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Colleen Atwood for Nine

Best Director: James Cameron for Avatar

Best Documentary: Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The Milk of Sorrow - Peru

Best Live Action Short Film: Luke Doolan and Drew Bailey for Miracle Fish

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Screenplay: Joel Coen and Ethan Coen for A Serious Man

Best Original Song: Randy Newman: "Almost There" from The Princess and the Frog

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Matt Damon for Invictus

Best Supporting Actress: Penelope Cruz for Nine

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar

AVATAR FTW!:D
__________________
 

Surely

Guest
Oct 27, 2007
15,043
8
Los Angeles, CA
-- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Javier Recio Gracia for The Lady and the Reaper

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Monique Prudhomme for The Imaginarium of Doctor Parnassus

Best Director: James Cameron for Avatar

Best Documentary Feature: Robert Kenner and Elise Pearlstein for Food, Inc.

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: Ajami - Israel

Best Live Action Short Film: Luke Doolan and Drew Bailey for Miracle Fish

Best Makeup: Jon Henry Gordon and Jenny Shircore for The Young Victoria

Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christopher Plummer for The Last Station

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar

Word.
 

63dot

macrumors 603
Jun 12, 2006
5,271
339
norcal
One prediction:

Two truly great movies up for Best Oscar won't win:

District 9 was just too gross.

Hurt Locker too disturbing.

With District 9, the gore was not the key issue here, but showing how some seemingly gross aliens had "humanity", and how us humans were the ugly ones.

With Hurt Locker, director Kathryn Bigelow didn't feel any war movie ever created the true horror of war, and she made her masterpiece which is perhaps the most terrifying movie I have seen in years. Part The Shining and part Blair Witch Project, this movie is so visceral it tries to put you into the shoes of the actors. It's not just the war scenes, but the scene where the PTSD soldier has to buy a box of cereal or talk to his infant son spoke volumes.
 

JNB

macrumors 604
I predict:

  • The telecast will preempt something far more interesting.
  • A popcorn flick which has no redeeming qualities save grossing a buttload of money will win an award or awards, and be hence deemed a "classic".
  • A thoughtful, well-written, and well-acted film will be utterly overlooked, people will note that it's a shame, and promptly forget it existed.
  • An awardee or awardees will not be able to resist the temptation to make a "statement" about a cause once read about on a website.
  • It will be generally agreed that Billy Crystal should host in perpetuity, if only to prevent a repeat of the David Letterman "Oprah, Uma" bomb.
  • While the attire will be ostentatious and generally tacky, there will sadly be no "malfunctions" to enjoy on YouTube later.
  • When it is over, a streaker running behind David Niven will still remain the most memorable Oscar Moment™.
 

NEENAHBOY

macrumors 6502
Aug 15, 2004
400
2
Arlington, VA
This is the year I reclaim my crown.

--

Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Meryl Streep for Julie & Julia

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: Anders Ostergaard and Lise Lense-Moller for Burma VJ

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Gregg Helvey for Kavi

Best Makeup: Jon Henry Gordon and Jenny Shircore for The Young Victoria

Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

Doctor Q

Administrator
Original poster
Staff member
Sep 19, 2002
36,051
3,268
Los Angeles
No offense Doctor Q, but I don't think you can really count your 2002 'victory' as a victory. You were the only one who really entered (except vniow who predicted that Chicago would win every single award sans two).
Does that mean that if there's an uncontested election then the winner doesn't win? :p

As it turned out, there was no bragging-rights prize for the first contest anyway.
 

iBookG4user

macrumors 604
Jun 27, 2006
6,596
2
Seattle, WA
I don't follow any of this stuff so I'll probably lose, but I'll give it a shot :p

--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Morgan Freeman for Invictus

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Neill Blomkamp and Terri Tatchell for District 9

Best Animated Feature Film: Wes Anderson for Fantastic Mr. Fox

Best Animated Short Film: Javier Recio Gracia for The Lady and the Reaper

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: James Cameron for Avatar

Best Documentary Feature: Anders Ostergaard and Lise Lense-Moller for Burma VJ

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Luke Doolan and Drew Bailey for Miracle Fish

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Bob Peterson, Pete Docter, and Tom McCarthy for Up

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Mark Stoeckinger and Alan Rankin for Star Trek

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Matt Damon for Invictus

Best Supporting Actress: Penelope Cruz for Nine

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

Jaffa Cake

macrumors Core
Aug 1, 2004
19,801
6
The City of Culture, Englandshire
Best Actor: Morgan Freeman for Invictus

Best Actress: Gabourey Sidibe for Precious

Best Adapted Screenplay: Geoffrey Fletcher for Precious

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Sarah Greenwood and Katie Spencer for Sherlock Holmes

Best Cinematography: Bruno Delbonnel for Harry Potter and the Half-Blood Prince

Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: Rebecca Cammisa for Which Way Home

Best Documentary Short Subject: Bartek Konopka and Anna Wydra for Rabbit a la Berlin

Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Best Live Action Short Film: Joachim Back and Tivi Magnusson for The New Tenants

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Screenplay: Bob Peterson, Pete Docter, and Tom McCarthy for Up

Best Original Song: Randy Newman: "Almost There" from The Princess and the Frog

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Mark Stoeckinger and Alan Rankin for Star Trek

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Matt Damon for Invictus

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

dejo

Moderator
Staff member
Sep 2, 2004
15,725
447
The Centennial State
Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Janet Patterson for Bright Star

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: The Cove

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Patrik Eklund and Mathias Fjellstrom for Instead of Abracadabra

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

obeygiant

macrumors 601
Jan 14, 2002
4,003
3,776
totally cool
Music (Original Score): Avatar, James Horner
Animated Feature Film: Up, Pete Docter
Costume Design: Nine, Colleen Atwood
Writing (Original Screenplay): Inglourious Basterds, Written by Quentin Tarantino
Actress in a Leading Role: Sandra Bullock, The Blind Side
Visual Effects: Avatar, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
Cinematography: Avatar, Mauro Fiore
Film Editing: District 9, Julian Clarke
Sound Mixing: Avatar, Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
Art Direction: Avatar, Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
Best Picture: Avatar, James Cameron and Jon Landau, Producers
Short Film (Animated): A Matter of Loaf and Death, Nick Park
Actor in a Leading Role: Jeff Bridges, Crazy Heart
Documentary (Feature): Food, Inc., Robert Kenner and Elise Pearlstein
Sound Editing: Avatar, Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
Makeup: Star Trek, Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
Actress in a Supporting Role: Mo’Nique, Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
Actor in a Supporting Role: Christopher Plummer, The Last Station
Foreign Language Film: Ajami, Israel
Documentary (Short Subject): The Last Campaign of Governor Booth Gardner, Daniel Junge and Henry Ansbacher
Music (Original Song): Almost There, from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
Writing (Adapted Screenplay): Up in the Air, Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner
Short Film (Live Action): The Door, Juanita Wilson and James Flynn
Directing: Avatar, James Cameron
 

xUKHCx

Administrator emeritus
Jan 15, 2006
12,045
6
The Kop
Best Actor: Jeremy Renner for The Hurt Locker

Best Actress: Gabourey Sidibe for Precious

Best Adapted Screenplay: Nick Hornby for An Education

Best Animated Feature Film: Wes Anderson for Fantastic Mr. Fox

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Christian Berger for The White Ribbon - Germany

Best Costume Design: Colleen Atwood for Nine

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: The Cove

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker

Best Foreign Language Film: A Prophet - France

Best Live Action Short Film: Joachim Back and Tivi Magnusson for The New Tenants

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Marco Beltrami and Buck Sanders for The Hurt Locker

Best Original Screenplay: Mark Boal for The Hurt Locker

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Wylie Stateman for Inglourious Basterds

Best Sound Mixing: Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett for The Hurt Locker

Best Supporting Actor: Christopher Plummer for The Last Station

Best Supporting Actress: Penelope Cruz for Nine

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar


While I don't agree with all of these predictions that is how I think they will fall, actually I think Avatar will get more but I am hoping that the powers that be see my post and decide to change their mind.

I haven't had the chance to see all of these films (and some of them I want to avoid) but have the remaining few penciled in for later this month and early next

Das Weisse Band is a truely brilliant film. Highly recommended although not for kids or those who need cheering up. In a way like "The Cove" however both totally different films.

I also thought District 9 was a better film than Avatar but feel that Avatar will get more Oscars.
 

Doctor Q

Administrator
Original poster
Staff member
Sep 19, 2002
36,051
3,268
Los Angeles
I'm in a hotel room on vacation but realized I had to make up my mind and vote before my own midnight deadline! I liked Avatar much better than The Hurt Locker but I'm voting for what I think will win, not what I want to see win.

If you get a chance, see "The Door" (nominted for Live Action Short Film). I saw all five in that category and that's the one I recommend.


--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Mauro Fiore for Avatar

Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: The Cove

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Juanita Wilson and James Flynn for The Door

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

redAPPLE

macrumors 68030
May 7, 2002
2,614
2
2 Much Infinite Loops
Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Jason Reitman and Sheldon Turner for Up in the Air

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Christian Berger for The White Ribbon - Germany

Best Costume Design: Monique Prudhomme for The Imaginarium of Doctor Parnassus

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: Judith Ehrlich and Rick Goldsmith for The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

Best Documentary Short Subject: Steven Bognar and Julia Reichert for The Last Truck: Closing of a GM Plant

Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Luke Doolan and Drew Bailey for Miracle Fish

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek


Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Screenplay: Mark Boal for The Hurt Locker

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Wylie Stateman for Inglourious Basterds


Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious


Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar

__________________
 

str1f3

macrumors 68000
Aug 24, 2008
1,859
0
I predict I won't get a chance to view the Oscars because Cablevision & ABC are in dispute. ABC is currently off the air.
 

mysterytramp

macrumors 65816
Jul 17, 2008
1,336
3
Maryland
Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Meryl Streep for Julie & Julia

Best Adapted Screenplay: Geoffrey Fletcher for Precious

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Barry Ackroyd for The Hurt Locker

Best Costume Design: Sandy Powell for The Young Victoria

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: Judith Ehrlich and Rick Goldsmith for The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

Best Documentary Short Subject: Steven Bognar and Julia Reichert for The Last Truck: Closing of a GM Plant

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: Ajami - Israel

Best Live Action Short Film: Luke Doolan and Drew Bailey for Miracle Fish

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Mark Boal for The Hurt Locker

Best Original Song: Ryan Bingham and T Bone Burnett: "The Weary Kind" from Crazy Heart

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle for Avatar

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Woody Harrelson for The Messenger

Best Supporting Actress: Maggie Gyllenhaal for Crazy Heart

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar
 

RudyGrow

macrumors regular
Dec 12, 2009
170
0
Best Actor: Jeremy Renner for The Hurt Locker

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Geoffrey Fletcher for Precious

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Javier Recio Gracia for The Lady and the Reaper

Best Art Direction: John Myhre and Gordon Sim for Nine

Best Cinematography: Barry Ackroyd for The Hurt Locker

Best Costume Design: Colleen Atwood for Nine

Best Director: James Cameron for Avatar

Best Documentary: RObert Kenner and Elise Pearlstein for Food Inc.

Best Documentary Short Subject: Jon Alpert and Matthew O'Neill for China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Best Film Editing: Stephen Rivkin, John Refoua, and James Cameron for Avatar

Best Foreign Language Film: The Milk of Sorrow - Peru

Best Live Action Short Film: Juanita Wilson and James Flynn for The Door

Best Makeup: Barney Burman, Mindy Hall, and Joel Harlow for Star Trek

Best Original Score: James Horner for Avatar

Best Original Screenplay: Mark Boal for The Hurt Locker

Best Original Song: Maury Yeston: "Take it All" from Nine

Best Picture: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, and Greg Shapiro for The Hurt Locker

Best Sound Editing: Mark Stoeckinger and Alan Rankin for Star Trek

Best Sound Mixing: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, and Tony Johnson for Avatar

Best Supporting Actor: Stanley Tucci for The Lovely Bones

Best Supporting Actress: Mo'Nique for Precious

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar

Nine and The Hurt Locker will win the most.
 

Doctor Q

Administrator
Original poster
Staff member
Sep 19, 2002
36,051
3,268
Los Angeles
I predict I won't get a chance to view the Oscars because Cablevision & ABC are in dispute. ABC is currently off the air.
I'll be on a flight during the broadcast. I guess the pilot will be watching the show, since planes mostly fly themselves right? Maybe he/she will tell us how it turns out. :rolleyes:
 

Veldek

macrumors 68000
Mar 29, 2003
1,790
1
Germany
--- MacRumors Oscar Ballot ---

Best Actor: Jeff Bridges for Crazy Heart

Best Actress: Sandra Bullock for The Blind Side

Best Adapted Screenplay: Neill Blomkamp and Terri Tatchell for District 9

Best Animated Feature Film: Pete Docter for Up

Best Animated Short Film: Nick Park for A Matter of Loaf and Death

Best Art Direction: Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair for Avatar

Best Cinematography: Christian Berger for The White Ribbon - Germany

Best Costume Design: Catherine Leterrier for Coco before Chanel

Best Director: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Documentary Feature: Anders Ostergaard and Lise Lense-Moller for Burma VJ

Best Documentary Short Subject: Steven Bognar and Julia Reichert for The Last Truck: Closing of a GM Plant

Best Film Editing: Bob Murawski and Chris Innis for The Hurt Locker

Best Foreign Language Film: The White Ribbon - Germany

Best Live Action Short Film: Joachim Back and Tivi Magnusson for The New Tenants

Best Makeup: Jon Henry Gordon and Jenny Shircore for The Young Victoria

Best Original Score: Michael Giacchino for Up

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

Best Original Song: Maury Yeston: "Take It All" from Nine

Best Picture: James Cameron and Jon Landau for Avatar

Best Sound Editing: Michael Silvers and Tom Myers for Up

Best Sound Mixing: Anna Behlmer, Andy Nelson, and Peter J. Devlin for Star Trek

Best Supporting Actor: Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress: Penelope Cruz for Nine

Best Visual Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, and Andrew R. Jones for Avatar